Tudta, hogy a herpesznek nemcsak 2 típusa van, hanem 8 különböző típusú herpesz vírusok fertőzheti meg az embert? A HSV-1 az a vírus, ami az orrunkat és a szánkat támadja, ám a HSV-2 és ez a típus felelős a rettegett genitális (nemi szerveken megjelenő) herpeszért is. Az alábbiakban felsoroljuk, hogy mely betegségekért felelősek még a herpesz vírusok és hogy milyen herpesz gyógyszerek alkalmazhatóak a problémákra.
Az emberek túlnyomó része már kisgyermekkorban megfertőződik a herpes simplex vírussal. A vírust egész életükben a szervezetükben hordozzák és bizonyos immungyenge állapotok a vírust újra előhozhatják. Habár a vírushordozók nagy része tünetmentes marad a továbbfertőzésben ugyanúgy részt vesz.
Herpesz tünetei – leggyakoribb herpesz vírusok
HSV-1
Ez a típus a felelős az orr- és száj környékén és ritkább esetben nemi szerveken megjelenő fertőzésért. A fertőzés leggyakrabban nyál és bőrkontaktus útján terjed.
A lappangási idő 4-7 nap lehet, amit égő viszkető érzés követ, majd megjelennek a piros, gyulladt foltok amelyek gyorsan víztiszta később zavaros hólyagocskákká válnak. A hólyagok pár napon belül kifakadnak és kifekélyesednek. A teljes gyógyulás 1-2 héten belül megtörténik.
Aktív fertőzés esetén a környéki nyirokmirigyek megduzzadhatnak, illetve bakteriális felülfertőződés esetén még nehezebb a gyógyulás.
Az első (primer) fertőződés esetén a legintenzívebbek a tünetek.
HSV-2
A HSV-2 (herpes simplex vírus) többnyire felelős a genitáliákon (nemi szerveken) megjelenő fájdalmas hólyagocskákért. A lappangási idő 20 nap lehet. A kiütés a nemi szerveken, a végbélnyílásnál és a környező területeken jelenik meg, olykor a húgycsövet is érintve. A férfiakat és a nőket egyaránt érinti a betegség és szexuális úton terjed.
További herpesz vírusok:
HHV-3
A HHV-3 varicella-zoster herpesz vírus okozza a bárányhimlőt és az övsömört. A bárányhimlő ellen ma már rendelkezésre áll az oltás.
HHV-4
A humán herpesz vírus 4-et más néven Epstein-Barr vírusnak nevezik és a fertőző mononukleózissal társítják, valamint daganatos és allergiás betegségekkel is összefüggésbe hozzák. A legtöbb ember még gyermekként esik át rajta, ám a tünetek fiataloknál és felnőtteknél jelentkeznek. Csókvírusként is emlegetik, mert nyál útján terjed.
HHV-5
Más néven CMV-nek, azaz citomegalovírusnak nevezik. Becslések szerint a felnőttek 50 százalékát érinti. Általában nem okoz gondot, csak legyengült immunrendszer esetén, azonban várandósság esetén veszélyes, mert magzati károsodást okozhat.
HHV-6- és HHV-7
Ez a két típus bőrkiütéssel, légúti tünetekkel, hányással és hasmenéssel járó megbetegedéseket okoz.
HHV-8
A HHV-8 felelős a Kaposi-szarkómáért és a limfómáért. A fertőzés sok esetben szexuális úton terjed.
Mi okozhatja a HSV-1 és HSV-2 herpesz kiújulását
- Gyulladás a szervezetben
- Fertőzéses megbetegedés
- Lázas megbetegedés
- Gyomorrontás
- Erős napsugárzás
- Hormonális változások: terhesség, menzesz, menopauza
- Stresszes helyzetek, időszakok
- Az érintett területet ért beavatkozások (pl. fogorvos)
Mit tehetünk a herpesz vírusok ellen
A herpesz fertőzésre sajnos még nincs olyan gyógyszer, amely teljes mértékben megakadályozná a kiújulását, de elérhető néhány vény nélkül és vénykötelesen kiváltható antivirális szer, ami lerövidíti a gyógyulás idejét.
A viszkető, égő tünetek már a hólyagok megjelenése előtt jelzik a bajt. Ha résen vagyunk és már ekkor bizonyos herpesz vírusok elleni készítményt (acyclovir, famciklovir), krémet használhatunk, amelyek megelőzhetik a hólyagok megjelenését.
A hólyagok megjelenése után is használhatunk egyéb vírus elleni krémeket, ám a hólyagokat piszkálni szigorúan tilos.
Mit tehetünk még a herpesz ellen
- Immunerősítés: C– és D-vitamin szedése
- Ha fertőzött személy van a környezetünkben kerüljük a bőrkontaktust
- Ne használjunk másokkal közös evőeszközt, poharat vagy smink eszközöket
- Ne használjunk másokkal közös ruhadarabokat, törölközőt
- Óvszerrel védekezzünk
Herpesz kezelése
A herpesz vírus okozta fertőzések kezelése általában tüneti, mivel a herpesz vírus jelenleg nem gyógyítható. A kezelés célja a tünetek enyhítése és a fertőzés gyakoriságának csökkentése.
A herpesz vírus okozta kiütések kezelésére alkalmazhatók antivirális szerek, mint például az aciklovir, a valaciklovir vagy a famciklovir. Ezek a gyógyszerek csökkenthetik a fertőzés terjedését, csökkenthetik a tünetek súlyosságát és lerövidíthetik a kiújulás időtartamát.
A herpesz vírus okozta fájdalom kezelésére fájdalomcsillapítók alkalmazhatók. A viszketés és az égő érzés csökkentése érdekében hűsítő kenőcsök vagy gélek is használhatók.
Fontos a megfelelő higiéniai szokások fenntartása, például gyakori kézmosás és az érintett területek tisztítása. A fertőzött területek érintése vagy megérintése az újabb kiütések megjelenéséhez vezethet.
A herpesz vírus okozta fertőzések megelőzése érdekében fontos az óvszer használata a szexuális kapcsolat során, valamint kerülni kell a fertőzött személyek érintését. A herpeszvírus elleni védőoltás jelenleg még nem áll rendelkezésre.
Herpesz lelki okai
A herpesz vírus okozta fertőzés lelki okai és kiváltó tényezői még nem teljesen tisztázottak, azonban felmerült, hogy az érzelmi stressz és a csökkent immunrendszer funkciója hozzájárulhat a herpesz kiújulásához.
Az érzelmi stressz és a szorongás a kortizol nevű hormon felszabadulásához vezethet, amely gyengítheti az immunrendszer működését és hajlamosabbá teheti a fertőzésekre. A herpesz fertőzés szorongással és szégyennel is járhat, különösen akkor, ha a fertőzés szexuális úton terjedt. Ez a szorongás és a stressz tovább ronthatja az immunrendszer funkcióját, és elősegítheti a herpesz kiújulását.
Az is felmerült, hogy az életmód tényezők, mint például az egészségtelen táplálkozás, az alváshiány és a dohányzás, hozzájárulhatnak a herpesz kiújulásához, mivel ezek a tényezők szintén gyengíthetik az immunrendszer működését.